Joki un mārketings. Smalkās robežas, pārpratumi un negaidītas reakcijas

Pētījumi liecina, ka ar humora palīdzību organizācijas var satuvināties ar auditoriju, kļūt cilvēciskākas un saprotamākas. Taču asprātības var izraisīt arī nopietnas problēmas, jo var izrādīties, ka joks nav smieklīgs vai, vēl ļaunāk, ir aizvainojošs.
Olga Kazaka
Olga Kazaka
Foto: Shutterstock

Dr. sc. comm. OLGA KAZAKAA. W. Olsen & Partners partnere, 
Pirmās PR grāmatas autore, LU docente

Humors ir labs mārketinga piltuves sākumposmā, lai piesaistītu uzmanību un palielinātu atpazīstamību. Šeit ārkārtīgi svarīga ir humora kvalitāte.

Visi mīl jokus

Pētnieki norāda, ka humors piesaista uzmanību, veido uzticēšanos, nogludina konfliktus, uzlabo materiāla iegaumējamību un palielina zīmola pievilcību. Speciālisti izanalizēja 10 tūkstošus visvairāk kopīgoto rakstu internetā – gandrīz puse no tiem izraisīja ar humoru saistītas emocijas. Humora svarīga priekšrocība – tas noņem emocionālo spriedzi un parāda auditorijai vēstījuma avotu cilvēciskākā veidolā.

Joks ir populārs situatīvā mārketinga formāts. Vai atceraties banānu karus Lidl atvēršanas laikā Latvijā? Mobilo sakaru operatori, lidsabiedrības, bankas un tirdzniecības tīkli labprāt joko reklāmās, veidojot veselas kaujas, tomēr lielākā daļa uzņēmumu nejoko sērijveidā, bet gan aprobežojas ar atsevišķām asprātībām, kad auditorija to pieļauj, piemēram, 1. aprīlī.

Tā notiek ne tikai tāpēc, ka nav, kas joko, bet drīzāk lietderības dēļ. Humors ir labs mārketinga piltuves sākumposmā, lai piesaistītu uzmanību un palielinātu atpazīstamību. Šeit ārkārtīgi svarīga ir humora kvalitāte. Ja ir jāpalīdz patērētājiem izvēlēties vai jāveido lojalitāte pret zīmolu, tiek izmantoti drošāki un prognozējamāki komunikācijas formāti. 

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+