Izcilā latviešu dziedātāja Margarita Vilcāne: Gribu, lai par mani paliek tikai atmiņas

Viena no visu laiku izcilākajām latviešu estrādes dziedātājām MARGARITA VILCĀNE, sagaidot savu astoņdesmit gadu jubileju, saka: «Jocīgi, bet mana atmiņa izdzēš visu, kas nav vajadzīgs.»
Līga Blaua
Līga Blaua
Foto: Lauris Vīksne

«Manas pirmās bērnības atmiņas, domāju, ir līdzīgas kā daudziem, kad esi mīlēts un apčubināts. Augu pieaugušu cilvēku sabiedrībā. Man bija liels radu pulks. Es piedzimu Sibīrijā – Tomskā, kur jau bija dzimusi mana mamma Tekla Vilcāne. Viņas vecvecāki un vecāki, tāpat kā daudzi latvieši, 20. gadsimta sākumā no Latgales bija devušies uz Sibīriju, jo bija dzirdējuši, ka tur ir ārkārtīgi auglīga zeme, un to viņi tur atrada. Tur auga pilnīgi viss, un to pasakaino dabu mamma atcerējās līdz mūža galam.

Manī nav skumju.

Tikai miers un gaišums.

Mana vecmamma nomira ļoti jauna, mammītei bija pieci gadiņi. Vectēvs palika viens ar diviem maziem bērniem un apprecēja atraitni, kurai arī bija divi bērni. Viņa izaudzināja manu mammīti un viņas māsu, savus un ar vectēvu kopīgos bērnus, mani izauklēja. Mana oma, vectēva otrā sieva, arī bija latviete. Es augu absolūtā latviešu vidē, kur visi latvieši turējās kopā. Oma tikai dažus vārdus krieviski zināja.

Mēs ar mammīti dzīvojām pilsētā, bet oma ar vectēvu – laukos, taigas malā, kur vasarās reizēm mani aizveda. Atceros, ka man tur bija bērnu gultiņa – šūpulītis. Es pamodos un sabijos, ka gultiņa šūpojas. Atceros, kā gājām peldēties uz upīti, kas saucās Ušaika. Nekāda peldriņķa, protams, nebija. Piepūta spilvendrānu, mani pie tās piesēja un palaida. Labi, ka līdzi bija pieaugušie, kas mani noķēra, citādi straume aizrautu projām. Tādas atmiņas fragmentāri ļoti spilgti uzpeld, bet nostalģijas par bērnības vietām man nav. Vēlāk tur biju ar koncertiem un neizjutu absolūti nekādas emocijas. Tās vietas manī neko neizraisīja. Tā nav mana zeme. Nozīme bijusi tikai cilvēkiem, ar kuriem biju kopā.»

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

26,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+