Ģimenes terapeite Aina Poiša – kā neļaut savai fantāzijai aiziet neceļos

Fantāzija ir brīnišķīgs instruments, kā ceļot laikā un telpā. Taču tā var kļūt par bīstamu ieroci, ja nokļūst neprasmīga lietotāja rokās. Kā neļaut savai fantāzijai aiziet neceļos?
Agnese Meiere
Agnese Meiere
Foto: Shutterstock

Konsultē AINA POIŠA, ģimenes terapeite

Spēja fantazēt ir brīnišķīga! Tā vienā mirklī var tevi pārcelt no drēgnās istabas uz ziedošiem pieneņu laukiem vai gozēšanos jūras malā. Spēja fantazēt tevī ielikta no dzimšanas, un tieši tāpēc tu bērnībā varēji spēlēties skolotājos, ārstos, policistos, iztēloties, ka esi princese vai Pepija Garzeķe, bet pusaudzes gados sapņot, kā būs, kad mūsu vietā visu darīs roboti. Tiesa, ar gadiem krietni mazinās spēja domās acumirklī nokļūt citā realitātē, iztēloties un iegrimt sapņu pasaulē. Precīzāk – šī spēja gan nekur nepazūd, bet tiek izmantota krietni retāk. Tas tāpēc, ka par galveno ikdienas dzīves ansambļa diriģentu kļūst loģiskais prāts un pragmatisms.

Mēs, pieaugušie, reizēm aizmirstam, ka ar savām izjūtām varam manipulēt un ar fantazēšanu sevi gluži vai iedzīt zemē.

Bieži vien būt ļoti racionālām un prātīgām mūs piespiež ikdienas dzīve – tā ierauj savā virpulī un izsniedz garu pienākumu sarakstu, kas jāizpilda tagad un tūlīt. Šobrīd tam pievienojušies vēl visi pandēmijas izraisītie kreņķi. Nē, nu nevar jau gan arī teikt, ka fantāzija netiek darbināta nemaz. Tiek. Tikai ne vienmēr pozitīvā virzienā. Tev pieaugot, saulainās debesis, daiļās pasaku princeses un rožaino nākotni sapņos pārāk bieži nomaina drūmas nākotnes vīzijas, kurās tu esi nevērtīga, nevienam nevajadzīga, bez darba un galu galā arī bez mājām. Kā noturēt savu iztēli līdzsvarā un neļaut tai iestūrēt melnā dūksnājā?

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS KATRU DIENU

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+