FOTO: Aizraujošs stāsts par seksu kukaiņu pasaulē 1

Latvijas dabā ir apmēram 14 000 kukaiņu sugu, un attiecīgi viņiem – 14 000 mīlas pozu, katrai sugai citāda, lai katra atrastu savu īsto pāri un nevarētu sakrustoties ar svešinieku. Kukaiņu pētnieks VOLDEMĀRS SPUŅĢIS to sauc par īstu kukasūtru, kas daudzveidības ziņā tālu pārspēj kāmasūtru.
Gunta Šenberga
Gunta Šenberga
Foto: Shutterstock
  • Mazās mušiņas viendienītes un trīsuļodi, kas sijājoties veido tādus kā sīko lidoņu mākoņus, turpat lidojuma laikā arī sapārojas, un viņu sakars ilgst tikai dažas sekundes.
  • Cilvēki iemanījušies kukainīšu mīlas smaržas izmantot savām – no kukaiņu skatpunkta nelietīgām – vajadzībām. Dzimumferomonus, ko izdala mātītes, izmanto lamatās, lai pievilinātu tēviņus un tā izķertu kukaiņus.
  • Mūsu pašu cīrulīšu dižtauriņš ne tikai brutāli uzbrūk mātītei, piespiež viņu pie lapas vai iespiež zālē un apaugļo. Pēc pirmās apaugļošanas tēviņš uz mātītes vēdera izveido vaskveida caurulīti, kas neļauj citiem tēviņiem ar viņu pāroties.

Lielākā rosība kukaiņu pasaulē sākas tieši tagad. Lai gan ir daži izņēmumi, piemēram, ziemas odi, kas izšķiļas rudenī, visu ziemu vai nu ir sastinguši, vai atkušņa laikā lido, un pārojas pavasarī, kad ir daži grādi plusā. Pēc pārošanās izdēj olas zemē un mirst. Tomēr lielākajai daļai patīk siltums. Tauriņiem – pat siltāks par +15 grādiem, tikai tad viņi ir pietiekami kustīgi, lai radītu nākamo paaudzi. Turklāt – nav iespējams sastapt piecgadīgu un pat divgadīgu vaboli. Pat pašu lielāko briežvaboli ne.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+