Elpošanas un veselības treneris Māris Žunda: Pareizi elpojot uzlabojas arī sekss

Iekšā, ārā, iekšā, ārā. Mēs to darām līdz 25 000 reižu dienā, par to nedomājot. Tomēr elpošana ir daudz vairāk nekā tikai skābekļa nokļūšana organismā. Tā stimulē nervu sistēmas darbību, līdzsvaro organisma pH līmeni, ietekmē asinsspiedienu un daudzus citus ķermeņa procesus. Ar elpu vari sev palīdzēt justies labāk.
Foto: Shutterstock

MĀRIS ŽUNDA, 
elpošanas un veselības treneris, Rūdīšanās skolas dibinātājs

Pētījumi pierāda: jo nepareizāk mēs elpojam vai vairāk esam stresa režīmā, jo sliktāka ir mūsu veselība.

Dzīve sākas un apstājas ar elpu. Bez ēdiena mēs varam izdzīvot nedēļām, bez ūdens – dienām, bez gaisa – ne ilgāk par dažām minūtēm. Tas, kā mēs elpojam, nosaka, kā mēs jūtamies tagad un kā jutīsimies rīt. Vai tu jūti mazāk enerģijas, nekā vēlētos? Tu naktī grozies un nevari pilnvērtīgi izgulēties, pamosties nogurusi? Tavas smadzenes pastāvīgi ir trauksmē, un tu nevari nomierināt nepārtraukto domu šaudīšanos? Tu uztraucies par visu? Nespēj kustēties un vingrot, kā vēlies? Pētījumi pierāda: jo nepareizāk mēs elpojam vai vairāk esam stresa režīmā, jo sliktāka ir mūsu veselība.

Ātra krūškurvja elpošana stimulē trauksmi veģetatīvajā nervu sistēmā un nosacīti mūs gatavo cīņai. Savukārt lēna vēdera elpošana noskaņo ķermeni, lai tas atpūstos un atjaunotos. Fantastiski, ka mēs varam izmantot elpošanu kā rīku un šos procesus vadīt. Diemžēl lielākoties esam iestrēguši nepārtrauktas cīņas režīmā – elpojam strauji. Bet, apzināti pārņemot kontroli pār elpošanu, mēs kļūstam daudz efektīvāki un jūtamies labāk.

Kāpēc elpot pareizi ir tik labi?

•  Saldāks miegs. Cilvēks ir vienīgais dzīvnieks, kurš var gulēt muti vaļā, un daudzi tā arī dara. Bet mutes elpošana miera stāvoklī izraisa skābekļa deficītu, paaugstina stresu un pasliktina miega kvalitāti. 

•  Uzlabojas sirdsdarbība. Saspringta, neritmiska un haotiska elpa rada tādu pašu sirds ritmu, un tas it nemaz nav veselīgi.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+