Bīriņu pils – saimnieku likteņi, spoku stāsti un mūsdienas

Bīriņu pili vismaz no ārpuses ir redzējis katrs, arī tad, ja nav tur bijis, – tajā filmēti ārskati visu laiku populārākajam latviešu seriālam UgunsGrēks.
Gunta Šenberga
Gunta Šenberga
Foto: No projekta Dārza Pērles (www.gardenpearls.eu) publicitātes materiāliem

Bīriņu pils direktore un līdzīpašniece Solvita Muižniece – dzimusi Vimba – IEVAS Stāstus sagaida darba tērpā – romantiskā, mazliet kā no cita gadsimta. Pils viņas ģimenei pieder jau vairāk nekā divdesmit gadu. Deviņdesmitajos gados pilī saimniekoja tēvs Jānis Vimba.

Līdz pat 17. gadsimtam Bīriņu muižu pirka, pārdeva, dāvināja, nospēlēja kārtīs, un ilgāk par 20 gadiem tā nevienam nepiederēja.

Solvita stāsta: «Padomju laikos mēs vienmēr dzīvojām dzīvoklī – tur, kur vecāki strādāja. Sākumā kolhozā Ezerciems – tepat netālu no Bīriņiem –, bet no turienes maz ko atceros, jo biju vēl pārāk maza. Pēc tam kolhoza priekšsēdētājs Alberts Kauls pārcēlās uz Ādažiem, un pēc kādiem gadiem tēvs kļuva par viņa vietnieku celtniecības jautājumos. Kolhoza laikos mēs dzīvojām dzīvoklī, bet katru sestdienu un svētdienu braucām uz kārtējām lauku mājām, kuras tēvs bija apņēmies atjaunot. Krūmu ciršana, ugunskuri, ainavas veidošana ir manas bērnības neizdzēšamas atmiņas. Kad viena vieta bija sakārtota, sekoja nākamais objekts. Ja tolaik būtu tāda profesija, es domāju, viņš būtu nekustamo īpašumu attīstītājs.

Tēvs prata atrast un atdzīvināt pamestas un pa pusei sabrukušas vietas. Sevišķi viņam patika dzirnavas – droši vien bērnības atmiņu dēļ. Viņa tēvs, mans vectēvs, bija dzirnavnieks Nītaurē, mantojis dzirnavas no sava tēva. Vectēvs paņēma ļoti lielu kredītu, lai nopirktu vilnas pārstrādes iekārtas dzirnavām. Vectēva sieva, mana vecmāmiņa, nomira pavisam jauna, atstājot vectēvu ar trim maziem bērniem. Dzīvoja no rokas mutē, lai tikai varētu nomaksāt parādu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
santa-mock
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Abonēt
santa-mock
3,49 €/4 nedēļas

Pirmās 4 nedēļas BEZ MAKSAS

Abonēt
santa-mock
ORIĢINĀLS SATURS 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/gads

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+