Artis Pabriks: Varu droši teikt, ka šodien pie mūsu robežām nekas īsti nedraud

Plānotās stundas vietā aizsardzības ministrs ARTIS PABRIKS saspringtajā darbdienā sarunai var atvēlēt tikai 40 minūtes. «Tas ir pat ļoti daudz,» viņš uzsver. Patiesībā mums vajag pavisam maz. Tikai zināt, ka joprojām esam drošībā – ka mūs sargā no debesīm, jūras un zemes.
Lolita Lūse
Lolita Lūse
Foto: Matīss Markovskis

Redzot Putina agresiju pret Ukrainu, kas mūsu izpratnē nebija apdomīgs solis, nekad nevaram izslēgt arī citus pārsteigumus.

– Vēl nesen izskanēja prognozes – Krievija Ukrainā neiebruks. Jūs arī domājāt, ka kara nebūs? 
– Aizsardzības nozares uzdevums vienmēr ir gatavoties ļaunākajam. Mēs, protams, varējām cerēt, ka kara nebūs. Bija grūti pieņemt, ka kaut kas tik nejēdzīgs varētu ienākt prātā lielas, nopietnas valsts vadītājam. Tas bija viens no iemesliem, kāpēc gan Rietumu pasaulei, gan mums bija doma: vai tiešām šis cilvēks Kremlī būs tik neapdomīgs, ka sāks karu pret suverēnu kaimiņvalsti? No otras puses, visas ziņas, kas mums nāca – un to bija pietiekami daudz –, norādīja, ka gatavošanās invāzijai un agresijai ar katru dienu pastiprinās. Nebija neviena signāla, ka būtu vērojama deeskalācija, ka kaut kas ietu pretējā virzienā. Bijām gatavi tam, ka sāksies karš. Informācija gan no mūsu, gan sabiedroto izlūkdienestiem izrādījās ļoti precīza. 

– Kāpēc jūs mums to neteicāt?
– Līdz pēdējam mirklim bija 50:50. ASV pat saņēma pārmetumus: kāpēc jūs stāstāt, ka būs uzbrukums, – redziet, uzbrukuma taču nebija! Krievija datumus mainīja. Varbūt arī viņiem nebija pārliecības, ka karš tiešām jāuzsāk. Neredzu pamatu pārmetumiem par informācijas neizplatīšanu – tika pateikts viss, ko drīkstam un varam. Protams, nekad visas detaļas nestāstīsim, jo tas būtu ļoti nepareizi – ja zināt jūs, zina pretinieks un visi pārējie.

– Mums tikai gribas pārliecību, ka esam drošībā.
– Varu droši teikt, ka šodien pie mūsu robežām nekas īsti nedraud. Būsim godīgi – lai arī Krievija ir liela valsts, visi tās spēki pašlaik koncentrēti Ukrainā. Protams, redzot Putina agresiju pret Ukrainu, kas mūsu izpratnē nebija apdomīgs solis, nekad nevaram izslēgt arī citus pārsteigumus.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

5 €/raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Oriģināls saturs katru dienu

3,49 €/4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
2 ORĢINĀLRAKSTI DIENĀ 365 DIENAS GADĀ

34,99 €/1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+