Apzināta šķiršanās: 10 jautājumi un atbildes

Laulības šķiršana gandrīz nekad nav viegls un patīkams process, taču to var padarīt mazāk traumējošu visām iesaistītajām pusēm. Pasaulē aizvien biežāk lieto jēdzienu apzināta šķiršanās. Kāda tā ir?
Dina Preisa
Foto: Shutterstock

Stāsta EVA RATFELDERE, psihoterapijas speciāliste, eksperte eksistenciālajā terapijā

Visprecīzāk šo parādību formulējusi laulību terapeite un bestsellera Conscious Uncoupling (Apzināta šķiršanās) autore Katrīnes Vudvarda: «Tā ir pāra labā griba, dāsnums un cieņa vienam pret otru. Katrs šajā no procesā iesaistītajiem cenšas nodarīt minimālu kaitējumu sev, otram un bērniem, ja tādi ir, kā arī apzināti rada jaunas savstarpējas vienošanās un struktūras, kas sniedz ieguvumu abām pusēm. Tādējādi, virzoties tālāk dzīvē, ikviens no viņiem var atsperties no šīs situācijas un augt.»

1. Kāpēc pāri mūsdienās šķiras vairāk un biežāk?

Ja pārlapojam dzimtas albumus, fotogrāfijās redzam, ka senāk cilvēki jau ap gadiem četrdesmit izskatījās novecojuši. Viņu laikmetā nodzīvot kopā visu mūžu, kas bieži aprāvās ap šo gadu skaitli, bija daudz vienkāršāk.

Skaidrs, ka šķiršanās vienmēr ir sāpīga, taču tai nav jābūt ievainojošai.

Tagad ir ilgāks ne vien cilvēka mūžs, bet tieši aktīvā mūža daļa. Turklāt sievietes ir kļuvušas morāli un finansiāli pašpietiekamākas, sievietei vairs nav tik ļoti bail dzīvot vienai. Vismaz mana prakse liecina, ka šķiršanās iniciatore šobrīd biežāk ir sieviete. Domāju, ka tā jau ir tendence. Pastāv stereotips, ka vīrieši ir seksuāli aktīvāki, kamēr daiļā dzimuma pārstāves pārsvarā negrib seksu. Tā nepavisam nav taisnība! Sieviete vienkārši nav gatava samierināties ar tādu seksu, kāds viņai tiek piedāvāts laulībā. Pāru terapijā es pati novēroju, par ko cilvēkiem ir vislielākā sāpe, – ka partneris mani vairs nepamana, mūsu starpā ir pazudusi kaisle, interese vienam par otru.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Vismaz 365 jauni raksti gadā

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+