Aizgājušo dvēseļu digitalizācija jeb Kā meklēt informāciju par cilvēku atdusas vietām

Jau vairākus gadus Latvijā norit kapsētu digitalizācijas projekts. Tā ir iespēja apkopot visu informāciju vienuviet, bet ne tikai – daudzi sistēmā atraduši arī radiniekus, par kuru atdusas vietu iepriekš nekas daudz nebija zināms. Rudenī, kad ierasts sakopt kapus un tuvojas Mirušo piemiņas diena, šādas ziņas var lieti noderēt.
Gundega Gauja
Gundega Gauja
Foto: no Martas Rones personiskā arhīva

Stāsta MARTA RONE, SIA Cemety projektu vadītāja

Kapos – virtuāli

Iespēja no jebkuras vietas pasaulē virtuāli atrast zināmās radinieku atdusas vietas un meklēt vēl nezināmās, plašākas iespējas dzimtaskoku pētīšanai un datu vākšanai – tas viss kļuvis iespējams, kopš Latvijā sācis darboties visaptverošs kapsētu digitalizācijas projekts. Kopš 2013. gada vienotā sistēmā interneta vietnē cemety.lv pakāpeniski tiek ievadīta informācija par Latvijas kapsētām un tajās apglabātajiem cilvēkiem. Šobrīd digitalizētas jeb inventarizētas jau vairāk nekā 420 kapsētas un sistēmā ievadīti dati par vairāk nekā miljonu apbedījumu. Priekšā vēl ļoti liels darbs, jo tā ir tikai neliela daļa visu kapsētu un apbedījumu. 

Joprojām nav īsti skaidrs, cik vispār Latvijā ir kapsētu. Sarakstā ir 4548 kapsētas, taču tās noteikti vēl nav visas.

«Ierastā kārtība ir tāda – uzņēmums uzrunā pašvaldības, kuras būtu ieinteresētas saņemt šādu pakalpojumu un apmaksāt to. Ar katru gadu atsaucība pieaug, jo pašvaldībās saprot, ka tā ir iespēja sakārtot citkārt visai grūti pārskatāmos kapsētu reģistrus, atvieglot darbu kapsētu pārvaldniekiem. Pašvaldības arī novērtē, ka tas ir ieguvums iedzīvotājiem – viņi šo datubāzi var lietot bez maksas. Pašlaik jau daudz paveikts, piemēram, galvaspilsētas un Pierīgas kapos, Zemgales reģionā, Liepājas pusē, tieši šobrīd ļoti aktīvi tiek strādāts Daugavpils reģionā. Taču joprojām kartē ir arī daudz pilnīgi baltu laukumu – vietās, kur pašvaldības līdz šim nav bijušas atsaucīgas. Tāpēc pagaidām vēl nav tā, ka katrs meklētājs datubāzē atradīs vajadzīgo. Meklēšana iespējama tikai tajās kapsētās, kas jau ir digitalizētas,» skaidro uzņēmuma Cemety pārstāve Marta Rone.

Cik kapsētu – nezina neviens

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt
Orģināls saturs katru dienu

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Vismaz 365 jauni raksti gadā

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+