13 vietas Kurzemē, kuras novērtēs estēti

Turpinām apceļot pašmāju spilgtākos ar labu dizainu, arhitektūru un pilsētvidi saistītos pieturpunktus. Šomēnes – vārds kurzemniekiem.
Elīza Anete Kaužēna
Foto: No publicitātes materiāliem

Nurmuiža

Nurmuiža, Laucienes pagasts, Talsu novads

Latvijas lielākā muiža, kura saglabājusies līdz mūsdienām, ir Nurmuiža, kuras kompleksā ir 33 ēkas. Bez kungu mājas, kas celta XV gadsimta beigās, saglabājusies arī liela daļa agrāko saimniecības ēku, un kopš 2004. gada šeit notiek vērienīgi kompleksa atjaunošanas darbi, pie kuriem strādā komanda, kas lēnām no gruvešiem atgriež Nurmuižas seno spozmi. Šovasar ir sperts solis tuvāk muižas atvēršanai sabiedrībai – vienā no ēkām, kas vēsturiski bijis Stadula krogs, iekārtots restorāns, bet senajā kalpu mājā nu ir pieejami viesnīcas numuriņi.
Interesanti: godinot senās tradīcijas, muižas saimniecības pagalmā, starp parādes zirgu stalli, ratnīcu un aitu kūti, iekopts vīnadārzs.

Rūmenes muiža

Rūmene, Kandavas pagasts

Latvijā ir vairāk nekā 1000 muižu, katra no tām ar savu, visbiežāk skumju, likteni. Tomēr daļai ir paveicies, un viena no tām ir Rūmenes muiža, Rīgas pieczvaigžņu viesnīcas Hotel Bergs privātā lauku rezidence. Darbs pie muižas ansambļa atjaunošanas arhitektes Zaigas Gailes vadībā sākās ar kungu māju pirms 15 gadiem, tai sekoja parka un saimniecības ēku sakārtošana, katrai no tām pielāgojot savu funkciju – stallī un dārza mājā izbūvēti apartamenti, bet vāgūzī – restorāns viesnīcas viesiem. 2019. gada vasarā Rūmenes muižā tika atklāta vēl viena atjaunotā ēka – laukakmeņu muižas kūts, kas tagad pārdzimusi par mākslas telpu KŪTS: kultūras un svinību telpa. Muiža un parks ir pieejami tikai viesnīcas viesiem.
Interesanti: Rūmenes muižas ainavu parku 1892. gadā plānojis ainavu arhitekts Georgs Kufalts, toreizējais Rīgas dārzu un parku vadītājs, kurš savulaik Rīgā veidojis Arkādijas parku un Viesturdārzu.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu
Esmu abonents
Vismaz 365 jauni raksti gadā

34.99€ / 1 gads

Automātiskais maksājums ik pēc 365 dienām

Abonēt
Pirmās 4 nedēļas bez maksas

3.49€ / 4 nedēļas

Automātiskais maksājums ik pēc 28 dienām

Abonēt
Raksta abonements - 28 dienas

1.00€ / raksts

Vienreizējs maksājums

Abonēt

Oriģināls saturs

Santa+ ir digitālais žurnāls, kurš aptver izdevniecības žurnālu labāko saturu. Portāla mērķis ir kļūt par glancēto žurnālu digitālajā vidē.

Bez reklāmām

Digitālā tīrība. Saturs un laukums bez reklāmas.

Jauna lasīšanas pieredze

Laiks atvērt, ne pāršķirt.

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Santa+