Cik drošas ir Latvijas debesis? Atklāti par mūsu lidmašīnām un gatavību nosargāt valsti

«Lai tev mierīgas debesis!» tā viens otram jau vairāk nekā divus gadus mēdz teikt ukraiņi. Par to, cik aizsargātas tās ir mums, diez vai kāds varētu atbildēt labāk nekā Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku komandieris pulkvedis Viesturs Masulis un Mācību centra vadītājs majors Modris Kairišs. Protams, viņiem arī pajautāju – bet kur ir mūsu lidmašīnas? Lai gan vairāk sanāca runāt par raķetēm un droniem.
Dana Sinkeviča
Dana Sinkeviča
Foto: Gatis Gierts. No kreisās: pulkvedis Viesturs Masulis, majors Modris Kairišs

Diezgan loģiski, ka karte telefonā šoferim neuzrāda precīzu Lielvārdes militārā lidlauka adresi, kur atrodas Gaisa spēku bāze. Arī iekšā te var tikt tikai konvoja pavadībā. Kopš Latvija pirmoreiz līdz pat gada beigām pārņēmusi NATO Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijas uzturēšanu, bāze kļuvusi vēl nozīmīgāka. Patrulēšanu veic Vācijas bruņoto spēku karavīri un militārie lidaparāti, taču šejienieši nodrošina visu, lai draudīgie «putniņi» varētu pildīt savu uzdevumu. Sarunas laikā, paceļoties gaisā ar reaktīvu troksni, divi iznīcinātāji turpat aiz loga nodemonstrē sevi visā savā godībā.  
Lidmašīnas ir tikai redzamākā daļa, lai uzturētu kārtību un drošību debesīs. Protams, ne uz visiem jautājumiem mūsu trauksmainajos laikos drīkst atbildēt un ne visu informāciju atklāt. Tādi šobrīd spēles noteikumi. 

– Kad teicu – braukšu intervēt mūsu Gaisa spēku priekšniekus, pirmais jautājums bija: «Vai tad mums lidmašīnas vispār ir?» 

Viesturs Masulis: Es teiktu – mums ir lidaparāti.

Apdraudējuma gadījumā patrulēšanas lidaparātiem arī miera laikā tiktu dota atļauja atklāt uguni.

No lidmašīnām nu jau teju vēsturiskās An-2, bet savas funkcijas tās vēl pilda labi: nodrošina gaisa transportēšanas uzdevumus, izpletņlēkšanas treniņus, arī izlūkošanu un visu citu, kas nepieciešams.

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē